آموزش تعمیرات جاروبرقی

آموزش تعمیرات جاروبرقی

جاروبرقی یکی از مهم ترین لوازم خانگی در هر خانه ای می باشد. کار هر خانه یا مکانی بدون جاروبرقی کاملا مختل می شود و نظافت هیچ محلی بدون جاروبرقی ممکن نمی باشد. حتی اگر چند ساعت از خرابی جاروبرقی گذاشته باشد ،باز هم کار نظافت مختل می شود و افراد را با مشکل رو به  رو می کند. حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و جاروبرقی شما ممکن است هر لحظه و به صورت غیر منتظره دچار خرابی می شود و به تعمیرات نیاز داشته باشد. شما به توضیحات ابتدایی و آموزش تعمیرات جاروبرقی نیاز دارید تا بتوانید مشکل جاروبرقی را در منزل و در سریع ترین زمان ممکن حل کنید. جهت آموزش تعمیرات جاروبرقی ادامه این مطلب را از دست ندهید.

1-مرحله اول آموزش تعمیرات جاروبرقی ؛ عیب یابی موتور و تعمیر آن

مهم ترین قطعه جاروبرقی که موتور باشد ممکن است به علت استفاده نا درست یا طولانی روزی دچار خرابی شود. به همین علت است که تعمیرات موتور جاروبرقی به صورت متداول انجام می شود هرچند که تعمیر جاروبرقی امری تخصصی می باشد ، اما با آموزش تعمیرات جاروبرقی می توان عیب جاروبرقی را تا حدود برطرف کرد. مراحل تعمیرات موتور جاروبرقی به این شرح می باشد :

 1. ابتدا جاروبرقی را با ابزاری مانند پیچ گوشتی یا چهارسو باز نمایید.
 2. اگر از طریق برداشتن فیلتر یا کیسه جاروبرقی می توانید به قطعه ی موتور دسترسی پیدا کنید ، از همین طریق هم می توانید اقدام کنید.
 3. قسمت ذغال کربنی جاروبرقی را مورد برسی قرار دهید، اگر دچار عیب و ایراد شده بود ، اقدام به تعویض آن کنید.
 4. در قسمت انتهای موتور قطعه فلزی وجود دارد که در صورت خرابی نیاز به تعمیرات دارد. این قطعه ممکن است شکسته باشد یا پره های آن دچار ایراد شده باشد. در این صورت اقدام به تعویض آن کنید.
 5. در این مرحله از آموزش تعمیرات حاروبرقی ، کلکتور یا ذغال جاروبرقی گاهی دچار گرفتگی یا رسوب می شوند و نیاز به تمیز شدن دارند. تمیز کاری کلکتور یا ذغال جاروبرقی را از طریق یک دستمال نم دارد یا اسپری آب انجام دهید. پیش از قرار دادن مجدد این قطعات در دستگاه از خشک بودن آن مطمن شوید.
 6. قطعه استیتور یا استاتور نیز گاهی توسط آشغال یا خورده های جاروبرقی دچار گرفتگی می شود. با مسواک یا ابزار مشابه اقدام  به تمیز کردن آن کنید.
 7. کمتاتور یکی دیگر از قطعه های مهم جاروبرقی می باشد که در موتور قرار دارد. این قطعه به صورت حلقه هایی به جنس و رنگ مسی می باشد که گاهی دچار کثیفی می شود.اگر داخل این قطعه دچار کثیفی یا رسوب شده بود باید آن را سنباده بکشید. سنباده ای که استفاده می کنید باید نرم باشد تا شیار ها و حلقه ها دچار اسیب نشود.
 8. برای اطمینان از تمامی قطعات موتور بلبرینگ هم مورد برسی قرار دهید و اگر دچار خرابی شده بود آن را تعویض کنید.

پس از اتمام این کار ها موتور ضعیف شده یا خراب شده تا حد بسیار مطلوبی تقویت می شود و می توانید به خوبی از جاروبرقی استفاده کنید. اگر این قسمت از آموزش تعمیرات جاروبرقی برای تعمیر موتور آن کافی نبود بهتر است آن را به تعمیر کار نشان دهید.

مشاهده  تعمیرات جاروبرقی آاگ

آموزش تعمیرات جاروبرقی

2-مرحله دوم  آموزش تعمیرات جاروبرقی ؛ حل مشکل کم بودن مکش

یکی از متداول ترین مشکلاتی که مکررا از طرف مصرف کنندگان جاروبرقی گزارش شده است ، کم بودن مکش می باشد. کم بودن مکش را اینجا در این قسمت از آموزش تعمیرات جاروبرقی به همراه شما حل خواهیم کرد.

 • فیتلر جاروبرقی را چک کنید : از مهم ترین علت های کم بودن مکش جاروبرقی ، انسداد فبلتر های جاروبرقی می باشد. اقدام به تعویض یا از بین بردن انسداد آن کنید تا مکش جاروبرقی مانند روز اول شود.
 • کیسه جاروبرقی را خالی یا تعویض کنید : از مهم ترین و البته ساده ترین علت کم بودن مکش جاروبرقی پر بودن کیسه است. در این قسمت آموزش تعمیرات جاروبرقی اگر سیستم جاروبرقی شما از کیسه یکبار مصرف استفاده می کند آن را تعوبض کنید یا اقدام به خالی نمودن آن کنید.
 • انسداد مسیر لوله های جاروبرقی را برسی کنید : گاهی کم شدن مکش ناشی از انسداد مسیر جریان هوای جاروبرقی می باشد. پس فقط لوله فلزی آن را برسی نکنید و تمامی مسیر هایی که امکان گرفتگی دارد را از نظر انسداد برسی کنید و در صورت وجود گرفتگی ، آن را برطرف کنید.
 • شکستگی لوله یا قطعات جریان هوا جاروبرقی را برسی کنید : مسیر جاروبرقی باید بدون شکستگی یا سوراخ باشد. در این صورت است که مکش به خوبی ایجاد می شود و جاروبرقی از قدرت کشانندگی خوبی برخوردار خواهد بود.
 • موتور جاروبرقی را برسی کنید : اگر تمامی قطعات فوق را چک نمودید ولی همچنان مکش جاروبرقی شما دچار ایراد بود اقدام به چک کردن موتور جاروبرقی کنید. فوقا آموزش تعمیرات جاروبرقی در قسمت موتور را ذکر کردیم.

3-مرحله سوم آموزش تعمیرات جاروبرقی : حل مشکل خاموش شدن

خاموش شدن ناکهان جاروبرقی مانند کم شدن مکش متداول می باشد که در این قسمت از مطلب آموزش تعمیرات جاروبرقی به حل این مشکل می پردازیم.

فبلتر جاروبرقی را چک کنید :

علت وجود فیلتر این می باشد که اجازه ندهد هر ذره ای وارد جاروبرقی شود. گاهی پیش می آید که در نتیجه استفاده مداوم این قسمت دچار انسداد گردد. در نهایت انسداد این قطعه باعث کاهش مکش و فشار بیشتر به موتور می شود. به طوری که دمای موتور جاروبرقی بالا می رود و ناگهان خاموش می شود. با تعویض یا رفع انسداد فیلتر این مشکل به خوبی حل می شود.

اتصالات جاروبرقی را چک کنید :

مطمن شوید که اتصالات جاروبرقی به طور کامل وصل می باشد و نوسان و یا اتصالی نیز ندارد. برای این آموزش تعمیرات جاروبرقی از اهم متر و ولت متر استفاده کنید و بر روی اتصال مد نظر خود بگذارید. اگر اتصالات دچار قطعی بود با استفاده از هویه آن را به برد اصلی یا سایر قسمت ها متصل کنید. توجه داشته باشد که هویه و استفاده از آن کار تخصصی می باشد پس آگر از این قسمت از اتصالات جاروبرقی سر رشته ای ندارید ، انجام آن را به یک تعمیر کار بسپارید.

محفظه فن دستگاه را برسی کنید :

فن که وظیفه خنک کنندگی دستگاه را دارد باید به خوبی کار کند تا جاروبرقی شما دچار عیب و ایراد نشود. هر گونه خرابی در این قسمت باعث می شود که موتور دستگاه به خوبی خنک نشود و دمای دستگاه بیش از اندازه بالا برود. بالا رفتن دمای بیش از اندازه جاروبرقی باعث می شود که جاروبرقی به طور ناگهانی از کار بیوفتد. در این قسمت از آموزش تعمیرات جاروبرقی باید محفظه ای فن در آن قرار دارد را برسی کنید. مطمن شوید که هیچ جسم یا ذره ی خارجی به فن و محفظه آن نچسبیده است. سعی کنید گرد و غبار موجود در این قسمت را تمیز کنید. اگر همچنان به خوبی کار نکرد ، مشکل از سیستم خنک کننده است که باید تعویض یا تعمیر شود.

مشاهده  تعمیرکار ماشین لباسشویی در تهران

موتور دستگاه را برسی کنید :

اگر همچنان مشکل از کار افتادن جاروبرقی شما حل نشد ، باید به وجود عیب و ایراد در موتور نیز شک کرد. در این صورت به قسمت آموزش تعمیرات جاروبرقی در قطعه موتور مراجعه کنید و سعی کنید از موتور نیز رفع ایراد کنید.

آموزش تعمیرات جاروبرقی

4-مرحله چهارم آموزش تعمیرات جاروبرقی : تعمیرات برد جاروبرقی

و در نهایت نوبت می رسد به یکی از مهم ترین قسمت های هر لوازم خانگی . ممکن است تصور داشته باشید که موتور مهم ترین قسمت هر وسیله برقی است ، این نکته غلط نمی باشد ولی این معنی را نمی دهد که برد لوازم برقی به اندازه موتور مهم نمی باشد. گاهی خرابی جاروبرقی خواه یا ناخواه به تعمیرات برد آن کشیده می شود که نسبتا کار تخصصی تری می باشد و به ابزاری مانند هویه نیز نیاز خواهد داشت. در قسمت آموزش تعمیرات جاروبرقی برای حل خرابی برد با ما همراه باشید.

برای تعمیر برد این موارد را باید به طور کامل مورد برسی قرار دهید :

 • اتصال خازن ها
 • اتصال مدار ها و اطمینان از عدم قطعی
 • مقاومت هایی که برای محدود کردن جریان ولتاژ قرار دارند.
 • اتصالات مربوط به کنترل ولوم و مکش جاروبرقی
 • قسمت ولتاژ ورودی جاروبرقی
 • تریاک ها
 • صفحه انتقال دهنده حرارت جاروبرقی که به صورت نیمه رسانا می باشد
 • پتانسیومتر جاروبرقی

البته شایان ذکر است چه  چک کردن این قطعات و چه تعمیرات برد جاروبرقی کار تخصصی می باشد و به راحتی قابل تعمیر نباشد. به شما پیشنهاد می کنیم اگر از شیوه کار برد جاروبرقی اطلاعاتی دارید ، به تعمیرات آن بپردازید. در این صورت از این قسمت از آموزش تعمیرات جاروبرقی عبور کنید و تعمیرات برد را به یک متخصص فنی بسپارید.

آمورش تعمیر جاروبرقی

مرحله پنجم آموزش تعمیرات جاروبرقی ؛ بلبرینگ و شیوه تعویض آن

بلبرینگ یکی از مهم ترین قسمت های جاروبرقی می باشد که خرابی ، کثیفی یا انسداد آن موجب مشکلات متعددی مانند خاموش شدن جاروبرقی ، روشن نشدن و کم شدن مکش را به دنبال دارد. در صورت خرابی بلبرینگ ، باید به تعویض آن اقدام کرد که در این قسمت آموزش تعمیر جاروبرقی به توضیح آن می پردازیم.

 1. بلبرینگ درون موتور قرار دارد پس برای تعویض آن باید خود جاروبرقی و موتور آن باز شود.
 2. با استفاده از ابزاری مانند پیچ گوشتی یا چهارسو جاروبرقی و موتور را باز کنید.
 3. برای اینکه قطعات آسیب نبیند تمامی قطعات را به ترتیب خارج کنید. ( ترتیب قرار گیری قطعات را فراموش نکنید. )
 4. ذغال های کربنی را برای جا زدن جاروبرقی چک کنید.
 5. فن موتور را که به وسیله دو عدد پیچ در انتهای آن قرار گرفته است را باز کنید تا به بلبرینگ دسترسی پیدا کنید.
 6. در میان دو سر ابتدایی و انتهایی روتور ، بلبرینگ جاروبرقی تعبیه شده است.
 7. از ابزاری به عنوان اهرم استفاده کنید و بلبرینگ معیوب را از جای خود خارج کنید.
 8. پس از اطمینان از تمیز بودن استاتور ، بلبرینگ های جدید را جا بزنید. همانطور که آن را خارج کردید می توانید آن را جا بزنید.
 9. جاروبرقی را به ترتیبی که باز کردید ببندید تا به خوبی بتوانید مجددا از آن استفاده کنید.
مشاهده  تعمیر جارو برقی در ونک

شایان ذکر است برای انجام این دسته از تعمیرات نیاز به اطلاعات هرچند محدود فنی دارید. پس اگر از این اطلاعات برخوردار نیستید ، بهتر است برای عدم آسیب به قطعات از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

به این منظور می توانید با ژاو سرویس تماس بگیرید و از خدمات تعمیر در منزل آن ها استفاده کنید.

ژاو سروبس مرکز تعمیرات انواع لوازم خانگی در انواع برند و مدل ، با خدمات تعمیر در محل و پاسخگویی 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما می باشد.

 

 

ایا تعمیرات موتور جاروبرقی در خانه امکان پذیر است ؟

بله-تعمیرات موتور جاروبرقی تا حدودی در منزل قابل انجام است.

چگونه می توان مشکل خاموش شدن جاوربرقی را در خانه حل نمود ؟

برای حل مشکل خاموش جاروبرقی این مطلب را از دست ندهید.

آیا برای تعمیرات جاروبرقی در منزل نیاز به تجهیزات خاصی است؟

شما برای برخی از اقدامات مانند باز کردن جاروبرقی یا چک کردن قطعی اتصالات نیز به برخی تجهیزات دارید.

4.6/5 - (205 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات تعمیرات در سراسر تهران

واتس اپ phon تماس فوری واتس اپ درخواست آنلاین