معرفی انواع کولرگازی

انواع کولرگازی

کولرگازی چیست؟


کولرگازی در صنعت تهویه از جایگاه خاصی برخوردار است زیرا به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد. برخلاف کولرهای ابی، رطوبت را افزایش نمی دهد. ازاین جهت برای فضاهای شرجی بسیار مناسب است. می‌توان گفت که کولر گازی یک دستگاه تهویه مطبوع است که دو قابلیت دارد. در این مقاله ژاو سرویس نمایندگی تعمیرات کولرگازی و اسپلیت تصمیم دارد تا شما را با انواع کولرگازی، طرز کار کولرگازی، اجزاء تشکیل دهنده کولرگازی و اینکه اصلا کولرگازی چیست ؟ آشنا کند با ما همراه باشید.
کولرهای گازی قابلیت سرد و گرم کردن محیط در فصل‌هایی از سال را دارند. برای اینکه اطلاعات کامل تری در خصوص این دستگاه داشته باشید باید با زرین سرویس همراه شوید.همه می‌دانیم که دستگاه‌های تهویه مطبوع برای کمک به سیکل تبرید تراکمی‌و کنترل دمای محیط طراحی شده اند.

در بعضی از کولرهای گازی سیستم ضدعفونی و کنترل رطوبت نیز وجود دارد.
در ادامه قرار است اجزای یک کولر گازی را به شما معرفی کنیم:

 •  کمپرسور
 •  شیر انبساط
 •  کندانسور
 •  لوله مویین
 •  اواپراتور

آیا می دانید مهم ترین قطعات کولرگازی چیست؟

1- صفحات مارپیچ تبخیر کننده: این صفحات حالتی شبیه به مارپیچ پشت یخچال فریز دارند و جنس انها میتواند از برنج یا آلومنیم باشد که دلیل استفاده از این مواد تبادل حرارتی بالاتر نسبت به سایر مواد است که این قسمت به این صورت است که یک لوله به قطر دهانه ی حدود 7 میلی متر را به صورت مارپیچ در می آریم. و برای انتقال بهتر حرارت ان را داخل صفحات مشبکی قرار میدهیم که بتواند تبادل حرارتی بیشتری با محیط داشته باشد این قسمت همان بخشی است که در واقع خنک کننده است و هوا پس از برخورد به این قسمت خنک می شود.

2- صفحات مارپیچ مایع کننده: شکل ساختاری ان شبیه به صفحات تبخیر کننده است و تفاوت اصلی ان در وظیفه اش می باشد که وظیفه ی بیرون راندن حرارت جذب شده از هوای محیط را دارد . ولی احتمالا برای فشردن گاز قطر لوله هایش باید باریک تر باشد.

مهم ترین قطعات کولرگازی
3- کمپرسور: این کمپرسور ها که در این سیستم ها استفاده میشوند اکثرا دیافراگمی هستند که طرز کارشون اینگونه است که یک محور وجود دارد که توسط موتور الکتریکی چرخانده میشود و به شاتون یا دسته روی ان با بلبرینگ نصب می شود ( شبیه به میل لنگ ماشین با این تفاوت بزرگ که به جای داشتن لنگ یک دایره ی خارج از مرکز روی شفت وجود دارد که با چرخش شعاع اوون تغییر میکند (نسبت به محور شافت) و باعث حرکت بالا و پایین شاتون میشود که البته کورس حرکت کم است ولی سرعت تکرار حرکت خیلی زیاد است) دیافراگمی از جنس انعطاف پذیر مثل لاستیک وجود دارد که به این شاتون متصل است و با حرکت رفت و برگشتی شاتون دیافراگم نیز به پایین کشیده و رها میشود البته دیافراگم کاملا آب بندی شده است و وقتی که شاتون به پایین می اید حجم بالای دیافراگم زیاد میشود و از سوپاپ ورودی گاز به داخل محفظه کشیده میشود ….این سوپاپ ها یک طرفه هستند یعنی وقتی که اجازه ی ورود را میدهند دیگر اجازه ی خروج را نمیدهند وقتی شاتون به بالا میرود حجم بالای دیافراگم کم میشود و گاز متراکم میشود و در نتیجه فشار لازم برای باز کردن سوپاپ خروجی که ان هم یک طرفه است ولی کاملا عکس سوپاپ وردی است ایجاد میشود.
بطوری كه گفته شد مهمترین قسمت یك سیستم تبرید كمپرسورهای آن می‌باشد و عمل آن ایجاد اختلاف فشار و در نتیجه حركت ماده مبرد در سیستم می‌باشد. كمپرسور در قسمت مكش یعنی مدار خروجی گاز از اواپراتور تولید فشار پایین و در قسمت رانش یا خروجی گاز تا تغذیه مایع به اواپراتور تولید فشار بالا می‌كند.

یه شیر انبساطی بر سر راه کمپرسور به صفحه ی تبخیر وجود دارد که گاز متراکم شده رو به مایع تبدیل میکند تا بتواند پس از رسیدن به صفحه ی تبخیر کننده سرما ایجاد کند، ضمنا چون با خنک شدن هوا بخار اب موجود در ان به صورت شبنم روی صفحه های تبخیر در میاید باید تعابیری برای جمع آوری ابی که در اثر این امر ایجاد میشود دید تا مانع از پوسیدگی دستگاه بشود.
درون کولر گازی 2 فن وجود دارد یکی هوا را به داخل فضای بسته میدمد و دیگری هوا را به طرف بیرون و هوای آزاد میدمد، پره ی خنک که برای هوای خنک است مثل پره ی کولر استوانه ای است و پره ی گرم که برای دمیدن به هوای ازاد وی باشد پره ای پروانه ای با 8-6 پره می باشد

قطعات کولرگازی
4- كندانسورها: كندانسور یكی از چهار قسمت مهم دستگاههای تبرید می‌باشد كه گاز داغ خروجی از كمپرسور وارد آن می‌شود و بعلت از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می‌شود. این گرما را می‌توان به آب درون لوله و یا هوای جریان یافته در اطراف لوله حامل ماده مبرد پس بدهد.
كندانسورها به سه نوع تقسیم می‌شوند.
الف) كندانسور هوایی.
ب) كندانسور آبی.
ث) كندانسور تبخیری.

وظیفه ی اصلی کولر گازی چیست؟

کولرهای گازی این وظیفه را دارند که هوای گرم داخل ساختمان را توسط تبخیر مایع مبرد در اواپراتور کولر تبدیل به هوای مطبوع و خنک کند. اگر بخواهیم سیستم کولرهای گازی را دسته بندی کنیم، طبق این دسته بندی ما دو نوع کولر گازی داریم:
• کولرهای یک تکه
• کولرهای دو تکه
• تاریخچه کولرگازی

 

تاریخچه کولرگازی چیست؟

برای جواب به سوال کولر گازی چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟ بهتر است تاریخچه آن را نگاهی بیاندازیم:
در سال 1840 میلادی اتفاقی بزرگ رخ داد. جان گوری پزشک و مخترع در سال 1840 به این موضوع پی برد که هوای گرم باعث ایجاد بیماری‌های پوستی، مالاریا و تنگی نفس می‌شود.
خیلی از مردم به خاطر گرمای زیاد در فلوریدا جان خود را از دست دادند و در این شهر بیماری‌های زیادی شایع شد. این امر باعث شد پزشک بزرگ شهر فلوریدا(جان گوری) برای حل مشکل بیمارستان تحقیقات خود را برای خنک کردن محیط شروع کند. برای همین جان گوری دستور داد که در شهر فلوریدا مردم از سیستم‌های خنک کننده استفاده کنند. اما سیستمی‌در آن زمان اختراع نشده بود که بتواند محیط خانه را خنک کند.
برای همین مردم نیاز داشتند که از یخ‌های بزرگ برای خنک کردن محیط استفاده کنند.
یخ‌های بزرگی که از دریاچه‌های یخ زده شمال ایالات متحده آمریکا قرار بود به فلوریدا برسد هزینه ی زیادی را در بر داشت.
از این رو جان گوری تصمیم گرفت که یک سیستم مصنوعی برای خنک کردن محیط بسازد. برای اولین بار جان گوری توانست با ساخت یک کمپرسور آب و بخار را به یخ تبدیل کند. این اولین جرقه ی تاریخ ساخت کولر گازی بود و در سال 1851 این اختراع به اسم جان گوری ثبت شد.

تاریخچه کولرگازی

اجزاء ساختمان کولرگازی چیست؟

کولر گازی نیز همانند بسیاری از لوازم خانگی خصوصا یخچال فریزر از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

بخش الکتریکی کولرگازی :

قسمت الکتریکی خود شامل قسمت‌هایی چون دوشاخه و سیم‌های رابط، کمپرسور، خازن، رله بار زیاد رله راه انداز ترموستات، کلید چند وضعیتی، کلید اصلی کولر و کنترل از راه دور می باشد.
درکولرهای گازی از یک خازن و در بعضی از کولرها از دو خازن به منظور ایجاد گشتاور راه اندازی کمپرسور استفاده می شود. شکل متداول بکارگیری خازن، به این صورت است که یک خازن برای راه اندازی موتورفن و یک خازن برای راه اندازی کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرد ظرفیت این خازنها در کولرهای مختلف متفاوت است.

بخش مکانیکی کولرگازی :

اجزای مکانیکی کولر گازی با اندکی تفاوت ، درست مثل قطعات مکانیکی یخچال می‌باشد از آن جمله می‌توان به قطعاتی مانند کمپرسور کندانسور رادیاتور، اواپراتور، درایر، پروانه اواپراتور، لوله مویین کاپیلاری، سینی زیر کولر، خروجی هوا و خروجی هوا اشاره کرد.
در کمپرسور کولرهای گازی دو مکانیسم بکار گرفته شده است. نوعی از این کمپرسورها از پیستون و میل لنگ طراحی نموده‌اند. اما نوع دیگری از کمپرسورها فاقد میل لنگ و پیستون بوده و روتور در حال چرخش (به واسطه فرم خاص) گاز را از مسیر ورودی مکیده و آن را وارد لوله رفت می‌سازد این نوع کمپرسورها را کمپرسورهای دورانی می‌نامند.
در کولرهای گازی از دو پروانه استفاده می‌شود که عموما بر روی یک محور اصلی سوار شده‌اند. یکی از پروانه‌ها هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن کندانسور، گرما به محیط خارجی منزل یا محل کار می‌راند، پروانه دوم که به قسمت جلوی موتور فن متصل است هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن به اواپراتور، سرما را به محیط وارد می‌سازد.

ساختمان کولرگازی

انواع کولر گازی چیست؟

اگر تمام کولر گازی ها عین هم باشند هم در اندازه وهم  ظرفیت یکسان داشته باشند، هب دلیل اینکه خیلی از افراد نیاز به ظرفیت بالا ندارند و می‌خواهند از یک کولر گازی کوچکی برای خنک کردن اتاق خود استفاده کنند. پس با این وجود اگر تمام مدل‌ها یک ظرفیت یکسان داشته باشند این شخص از خرید کولر گازی منصرف می‌شود.
از این رو کمپانی‌های سازنده کولر گازی برای اینکه مشتریان خود را از دست ندهند کولرهای گازی را در انواع مختلف طراحی کرده اند که هر فرد بتواند از این دستگاه در محیط‌های مختلف استفاده کند. موارد زیر از انواع کولرهای گازی موجود در بازار جهانی است.

• کولرگازی یونیت یا مدل پنجره ای
• کولرگازی مدل اسپلیت یا دو تکه
• کولرگازی مدل پرتال
• کولرگازی داکت اسپلیت
• کولرگازی مولتی اسپلیت
• کولرگازی مدل سقفی و زمینی
• کولرگازی مرکزی(ایستاده)
• کولرگازی یونیت یا مدل پنجره ای

 

کولرگازی یونیت یا مدل پنجره ای چیست؟

 همانطور که در بخش بالا به این موضوع اشاره کردیم بعضی از افراد فضای زیادی برای نصب کولرهای گازی ندارند برای همین لازم است از مدل دیگری برای خنک کردن محیط خانه استفاده کنند.
برای نصب کولرهای گازی پنجره ای لازم است در پشت پنجره یا در حفره‌های داخلی دیوارهای بیرونی ساختمان این دستگاه به صورت استاندارد نصب کنید.
سیستم یونیت به این صورت طراحی شده است که در پشت دستگاه یک فن برای مکش هوای گرم به داخل کمپرسور پنل جلوی کولر قرار گرفته شده است.
با تغییر دمای گرم به دمای سرد محیط ساختمان با این دستگاه کوچک کاملاً خنک می‌شود.
جالب است که بدانید همین مدل پنجره ای نیز انواع مختلفی با توان ظرفیت کم و زیاد دارد که می‌توانید بر اساس توانی که از کولر می‌خواهید یکی از انواع کولرهای گازی را خریداری کنید.

کولرگازی یونیت

کولرگازی مدل اسپلیت یا دو تکه چیست؟

کولر بی مجرا و مینی اسپلیت نامی‌است که بیشتر متخصصین به مدل‌های کولر گازی اسپلیت اختصاص می‌دهند.
بیشتر این مدل کولرهای گازی مناسب مکان‌های بزرگ است چرا که قرار است دمای محیط در تمام مکان به صورت یکنواخت باشد.
از این رو در سالن‌های بزرگ هتل‌ها و مجتمع‌های مسکونی که دمای محیط لازم است که به صورت یکنواخت باشد این مدل دستگاه را به کار می‌گیرند.
یکی از مزایای کولرهای گازی اسپلیت این است که می‌توانید علاوه بر فصل تابستان در فصل زمستان هم از آن برای گرم کردن محیط سالن و ساختمان از دستگاه استفاده کنید.
این مدل کولر گازی در انواع مختلفی روانه بازار شده است که می‌توانیم به مدل‌های زیر نیز اشاره کنیم.

 • دیواری
 • سقفی و زمینی
 • کانالی
 • ایستاده
 • مینی اسپلیت
 • کولر گازی مدل پرتال

 

حتما بخوانید : تعمیرات کولرگازی و اسپیلت 

کولرگازی مدل پرتال چیست؟

کولرگازی به دو گروه تقسیم می‌شوند.
• کولرگازی یک تکه
• کولرگازی دو تکه
کولرهای گازی پنجره ای و پرتال هر دو از گروه کولرگازی یک تکه ای هستند.
از نظر عملکرد کولر می‌توان گفت تقریباً مدل پنجره ای و پرتال عملکردی شبیه به هم دارند چرا که از یک گروه هستند.
از معایب کولرگازی پرتال باید گفت متأسفانه سر و صدایی که از سیستم به گوش می‌رسد بسیار آزار دهنده است.
اما یکی از مزایای کولرگازی پرتال این است که می‌توانند محیط سالن را تا 500 فوت را خنک کنند.
اغلب افراد وقتی از این مدل استفاده می‌کنند که نتوانند مدل پنجره ای کولرگازی را نصب کنند.

کولرگازی داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت‌ها یکی از مدل‌های کولر گازی است که بیشتر این مدل را به نام کولر گازی کانالی می‌شناسند.
دستگاه داکت اسپلیت‌ها تقریباً شبیه به کولرهای گازی سقفی و زمینی هستند. جالب است که بدانید این مدل را به عنوان یکی از انواع کولرهای گازی اسپلیت نیز در نظر می‌گیرند. برای نصب کولرگازی داکت اسپلیت لازم است که حتماً در داخل سقف‌های کاذب ساختمان دستگاه را نصب کنید.
اما برای اینکه در تمام اتاق‌ها از امکانات دستگاه بهره مند شوید باید حتماً سیستم کانال کشی ساختمان را انجام دهید.
از مزایای کولرگازی داکت اسپلیت می‌توانیم به اشغال نکردن محیط ساختمان اشاره کنیم.

کولرگازی مدل پرتال

کولرگازی مولتی اسپلیت چیست؟

مولتی اسپلیت همانند کولرگازی اسپلیت دارای چند پنل است. اما تفاوتی بین این دو وجود دارد. در مولتی اسپلیت‌ها شما از دو پنل داخلی استفاده می‌کنید. این در حالی است که اسپلیت‌ها فقط از یک پنل داخلی برای خنک کردن محیط ساختمان استفاده می‌کند. از نظر بیشتر مردم مولتی اسپلیت‌ها بهترین دستگاه تهویه مطبوع است.

کولرگازی مدل سقفی و زمینی چیست؟

برای حل مشکل بعضی از مشتریان کمپانی‌های سازنده کولر گازی مدل سقفی و زمینی را نیز به جمع این دستگاه اضافه کرده اند. با این کار علاوه بر اینکه مشتریان از امکانات کولرهای گازی استفاده می‌کنند، این کار باعث می‌شود افراد زیادی هزینه‌های بیهوده برای خرید دستگاه تهویه مطبوع را متحمل نشوند.
این نوع کولرهای گازی در سقف کاذب و بر روی زمین نیز قابل نصب هستند.

 

کولرگازی مرکزی(ایستاده) چیست؟

کولرگازی ایستاده از نظر ظرفیت بازدهی هوای خنک به محیط بسیار توانایی بسیار بالایی را دارند. کمپانی کولرگازی این مدل را برای خنک کردن سالن‌های بزرگ مثل هتل‌ها، خوابگاه‌ها، دانشگاه‌ها و.. طراحی و تولید کرده است. این کولرگازی قابل نصب بر روی دیوار، سقف کاذب و.. نیست و فقط باید در گوشه ای از ساختمان قرار بگیرد.

آیا میدانید کولرگازی چگونه کار می‌کند؟

یخچال برای سرد کردن از گاز فریونی استفاده می‌کند و دستگاه‌های کولرگازی نیز با تبدیل گاز به مایع و برعکس سرما را تولید می‌کنند.
کمپرسور یکی از اجزای کولر گازی است.
هنگامی‌که گاز خنک کننده در درون کمپرسور متراکم می‌شود، تحت فشار کندانسور قرار می‌گیرد و گرمای خود را از دست می‌دهد.
گاز به مایع تبدیل می‌شود و از شیر انبساط این مایع عبور می‌کند و در پایان به اواپراتور هدایت داده می‌شود.
در اینجا دوباره مایع به حالت گاز تبدیل می‌شود و گاز توسط اواپراتور محیط را سرد می‌کند.
در صورتی که از سیستم گرمایشی کولر گازی بخواهید استفاده کنید نحوه عملکرد کولر گازی به این صورت است.
همانطور که گفتیم گاز به مایع تبدیل می‌شود اما در حالت گرمایشی گاز خنک کننده در کمپرسور قرار می‌گیرد و مستقیماً به سمت اواپراتور می‌رود.
در این هنگام گاز گرمای خود را از دست می‌دهد این گرما توسط اواپراتور به محیط انتقال داده می‌شود و محیط گرم می‌شود.

کولرگازی مرکزی

از کولرهای گازی در چه مکان‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

در واقع کولر‌های گازی برای عمل سرمایش و گرمایش محیط در مکان‌های مختلف به کار گرفته می‌شود.
ما نیز در ادامه مکان‌هایی که می‌توان از کولرهای گازی استفاده کرد را به شما معرفی می‌کنیم.

 • هتل
 • سالن ورزشی
 • استادیوم
 • مساجد
 • مجتمع‌های تجاری
 • مجتمع‌های مسکونی
 • اداره جات
 • دانشگاه‌ها
 • ورزشگاه
 • خوابگاه‌ها
 • فرودگاه
 • سالن انتظار
 • مطب پزشکان
 • بیمارستان‌ها

مزایای استفاده از کولرگازی چیست؟

امروزه مردم به جای اینکه از کولر‌های آبی استفاده کنند از کولرهای گازی اسپلیت مدل اینورتر برای سرد کردن محیط ساختمان استفاده می‌کنند. در اینجا ما ابتدا مزایای دستگاه را معرفی می‌کنیم و بعد به سراغ معایب این دستگاه تهویه مطبوع می‌رویم.

 •  کمتر شدن آلودگی هوا
 •  دارا بودن فیلتر ضد حساسیت
 •  ظرفیت بالا کولر گازی در حالت سرمایشی و گرمایشی
 •  نصب به صورت مستقل در مکان‌های مختلف
 • مدل اینورتر کم ترین مصرف انرژی را در کولر گازی دارد.
 •  کولر گازی دارای قابلیت ترموستات دمایی است.
 • تنظیم خودکار دمای محیط
 •  بی سرو صدا بودن کولرهای گازی اینورتر و اسپلیت
 •  بهترین سیستم تهویه مطبوع
 •  امکان رشد باکتری‌ها و کپک وجود ندارد.
 •  محیطی صد عفونی خواهید داشت.

مزایای استفاده از کولرگازی

معایب استفاده از کولرگازی چیست؟

 • با این حال ما در اینجا معایب کولرهای گازی که بیشتر به چشم می‌آید را معرفی می‌کنیم.
 •  هزینه ی خرید کولرهای گازی بسیار زیاد
 •  بیشتر مدل‌های کولرهای گازی مصرف انرژی زیادی دارند به جز مدل اینورتر
 •  نباید زمان زیادی را در محیط‌های تهویه مطبوع قرار گرفت(تنگی نفس و خشکی پوست برای شخص ایجاد می‌کند)
 •  تمیز نکردن فیلترهای کولر گازی باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی و آلرژی می‌شود.
 •  تعمیر کولر گازی
 •  آیا شما می‌توانید انواع مختلف کولر گازی را نصب و حتی تعمیر کنید؟
 •  بدون اینکه دوره‌های تخصصی نصب و راه اندازی کولر را دیده باشید؟
 •  پس باید گفت بیشتر مردم هیچ اطلاعی در خصوص نصب و تعمیر کولرهای گازی ندارند.
 •  اما خود سرانه اقدام به نصب و تعمیر این دستگاه‌ها می‌کنند.
 •  آیا بهتر نیست نصب و تعمیر دستگاه تهویه مطبوع را به یک متخصص بسپاریم؟
 •  بله اگر این دستگاه را خریداری کرده اید لازم است حتماً از یک تیم متخصص مثل زرین سرویس برای نصب و تعمیر دستگاه تهویه کمک بگیرید.

 

مراحل نصب کولرگازی چیست ؟

ابتدا توضیح مختصری در خصوص نصب کولرهای گازی خواهیم داشت. قبل از هر چیزی باید بدانید ما کلیت نصب کولرها را در نظر گرفته ایم. چرا که انواع مختلفی کولر گازی وجود دارد که نمی‌توان نصب هر کدام را در این مقاله به صورت جداگانه توضیح داد.
همچنین ممکن است شما چندان با نحوه نصب کولر یا وسایل دیگر آشنایی نداشته باشید که در این صورت پیشنهاد می‌شود. حتماً با نمایندگی تعمیرات کولرگازی برای نصب و راه اندازی کولرگازی خود مشورت کنید.

 •  انتخاب درست محل نصب کولر گازی(سطح زمین با بتن پوشیده شده باشد)
 •  نصب اجزای کولر گازی (مثلاً نصب صفحه فلزی کولر بر روی دیوار)
 •  ایجاد سوراخ‌های لازم برای بستن کولر گازی
 •  چک کردن اتصالات کولر
 •  بعد از این مرحله لازم است که حتماً لوله‌های کولر به هم وصل بشوند.
 •  در مرحله ششم باید کندانسور کولر گازی را نصب کنید.
 •  حال باید دستگاه روشن شود.
 •  سیسم برق را به پریز وصل کنید.
 •  هواگیری کولر را فراموش نکنید.
 •  برای حفظ ایمنی اتصالات لوله ی کولر را حتماً عایق بندی کنید.
 •  بعد از این مرحله باید لوله‌های متصل شده به دیوار را با گیره محکم کنیم و در آخر فوم پلی اورتان روی سوراخ گیره قرار دهیم.

مراحل نصب کولرگازی

مقایسه کولر گازی با انواع سیستم‌های سرمایشی

اگر بخواهیم تفاوت میان سیستم‌های سرمایشی کولر گازی را با کولر آبی بیان کنیم باید گفت:

 • فضای نصب کولرگازی بسیار کم است و در مدل‌های مختلف برای قسمت‌های مختلف ساختمان کولرگازی داریم.
 • کولر آبی نمی‌تواند در زمان کم دمای محیط را یکنواخت کرد اما کولرگازی این گونه است.
 • هزینه ی کولرگازی به نسبت دیگر سیستم‌های سرمایشی بالا بسیار پایین است.
 • همچنین کولرگازی فضای کمی‌را در محیط ساختمان اشغال می‌کنند.
 • کولرگازی در حین روشن بودن زیاد پر سر و صدا نیستند.
 • از نظر مصرف انرژی نیز نسبت به چیلر، اسپلیت مرکزی و.. بسیار کم مصرف هستند.
 • نصب و راه اندازی کولرگازی آسان تر از دیگر سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی می‌باشد.
 •  کولر آبی هزینه و مصرف انرژی آن نسبت به کولر گازی کمتر است.
 • نصب و راه اندازی کولر آبی آسان است.
 • کولرهای گازی دارای فیلتر و سیستم تهویه مطبوع است.

چیلر چیست؟

چیلر از كلمه لاتین Chill به معنای سرما گرفته شده است. كار اصلی چیلر ایجاد برودت جهت سرد كردن آب جاری درون اواپراتور می‌باشد كه این آب را می‌توان به مصارف گوناگون مثل فن كویل‌ها، هواسازها، داكت فن كویل و كارخانجات شیمیایی و صنعتی رساند.
چیلر بر دو نوع می‌باشد. چیلر آبی، چیلر هوایی.
چیلرهای آبی دارای كندانسور آبی می‌باشد و چیلرهای هوایی دارای كندانسور هوایی اجباری می‌باشد. در چیلرها ایجاد سرما بر اساس تبخیر (بخار) شدن مایع مبرد درون اواپراتور صورت میگیرد و سیكل چرخش گاز بدین صورت است كه گاز در اثر مكش پیستون وارد سیلندر كمپرسور شده و متراكم می‌شود. در نتیجه دما و فشار آن بالا می‌رود و سپس وارد كندانسور می‌شود و گرمای خود را به آب درون كندانسور یا هوای جاری روی كویل كندانسور پس می‌دهد و بصورت مایع تبدیل می‌شود و این مایع چون دارای حركت می‌باشد، بسوی شیر انبساط حركت كرده و در آنجا فشارش ناگهانی افت كرده و بصورت پودر در می‌آید. این پودر در حین حركت درون اواپراتور حرارت اطراف خود را جذب كرده و بصورت بخار تبدیل می‌شود و دوباره بطرف كمپرسور حركت كرده و سیكل ادامه پیدا می‌كند.

آیا می دانید تجهیزات اضافی چیلر چیست؟

تجهیزات اضافی كه معمولاً در روی چیلر نصب می‌شود شرح زیر می‌باشد. روی لوله مایع از كندانسور بترتیب سرویس ولو، چارچینگ ولو، فیلتر درایر، سلونوئید ولو سایت گلاس، شیر انبساط نصب می‌شود.
در روی اواپراتور آنتی فریز و ترموستات نصب می‌شود: و روی كمپرسور در قسمت ورودی یا مكش و خروجی كاز یا دیسچارج دو عدد گیچ فشار سنج نصب می‌شود. همچنین دو عدد گیج فشار سنج بر روی پمپ روغن كه یكی در قسمت فشار ضعیف و دیگری در قسمت فشار بالای پمپ وصل می‌شود. كار این گیج‌ها نشان دادن مقدار فشار می‌باشد.
یك كنترل فشار بالا و پایین به قسمتهای فشار بالا یعنی رانش و پایین یا مكش نصب گردیده است. و چنانچه فشار از حد تنظیم شده زیادتر یا كمتر گردد برق چیلر قطع می‌شود.
یك كنترل فشار روغن بنام اویل پرشر كه اختلاف فشار بالا و پایین روغن را در حد تنظیم شده نگه می‌دارد و چنانچه از این حد اضافه گردد چیلر خاموش می‌شود.
و دیگری هیتر روغن می‌باشد كه قبل از روشن كردن چیلر روغن را گرم و آماده كار می‌كند و در زمان روشن بودن چیلر هیتر از مدار خارج می‌وشد. البته خود كمپرسور دارای وسایل ایمنی مثل فیلتر و شیرهای ورودی و خروجی می‌باشد.
روی كندانسور شیر اطمینان می‌باشد كه بالای فشار نرمال گاز را تخلیه می‌كند. كنترل‌های بعدی مربوط به برق سیستم می‌باشد كه شامل بی‌متال، كنتاكتور، رله، تایمر، فیوز، كلیدهای استپ استارت، سیگنال‌های اخطار .

تجهیزات اضافی چیلر

طرز کار سرویس ولو چیست؟

سرویس ولو یا شیر سرویس بعد از كندانسور و در ابتدای لوله مایع قرار دارد و زمانیكه احتیاج به بستن مدار مایع برای منظورهای مختلف مثل تعمیر و سرویس كردن فیلتر درایر یا شیر مغناطیسی و یا جمع كردن مایع مبرد در كندانسور و یا علتهای دیگری باشد. می‌توان با بستن این شیر حركت مایع مبرد را متوقف كرد و قطعه مورد نظر را تعمیر و یا تعویض كرد.

وظیفه چارجینگ ولو چیست؟

این شیر جهت تغذیه و شارژ مبرد به داخل سیستم چیلر استفاده می‌شود و بدنه آن از جنس برنج چكش کاری شده است. دسته سوپاپ آن بصورت چهار گوش و آچار خور تهیه گردیده است.

وظیفه اصلی فیلتر درایر در چیلر چیست؟

فیلتر درایر از دو قسمت فیلتر و درایر به معنی خشك كن تشكیل شده است. در زمان ساخت چیلر و یا راه‌اندازی ابتدایی و یا بعداً ممكن است مقداری پلیسه و یا براده و یا كثافت در داخل سیستم وجود داشته باشد كه این ضایعات بوسیله فیلتر متوقف می‌شود و اجازه پیدا نمی‌كنند كه در داخل سیستم گردش كنند و احیاناً به كمپرسور و یا قطعات دیگر چیلر خسارت وارد كنند.
درایر یا خشك كننده قسمت دیگر فیلتر درایر می‌باشد كه ماده جذب رطوبتی می‌باشد كه در مسیر گاز مبرد قرار داده می‌شود تا رطوبت موجود در مبرد را جذب كند و بیشتر در چیلرهای كه با ماده مبرد فریون 22 كار می‌كنند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
عدم رطوبت در دستگاه چیلر حائز اهمیت می‌باشد. زیرا چنانچه رطوبت در سیستم وجود داشته باشد. در فشارهای پایین تقطیر گشته و بصورت مایع در می‌آید و همراه با گاز وارد كمپرسور می‌شود و این امر باعث شكستن سوپاپ‌ها و از بین رفتن سیلندر و پیستون و از آب بندی انداختن كمپرسور می‌شود. علاوه بر این باعث زنگ زدگی قطعات و همچنین باعث یخ زدگی در شیر انبساط و مسدود شدن مسیر جریان گاز می‌شود.

آیا میدانید سلونوئید ولو چیست؟

در مدار چیلر سلونوئید ولو یا شیر مغناطیسی سر راه مایع مبرد قبل از اواپراتور كار می‌گذارند. این شیر توسط برق مسیر مایع مبرد را باز و بسته می‌كند. زمانیكه برق چیلر قطع شود شیر بسته می‌شود و جریان مایع مبرد متوقف می‌گردد. همچنین در موقع خاموش كردن چیلر در وهله اول برق سلونوئید ولو قطع می‌شود و عمل پمپ دان كردن خود به خود انجام می‌شود.

سلونوئید ولو

 

سایت گلاس

جهت تشخیص مقدار ماده مبرد دستگاه از یك شیشه رؤیت كه در مسیر مبرد نصب می‌شود استفاده می‌كنند. چنانچه مقدار ماده مبرد كم باشد در مایع حبابهایی دیده می‌شود كه با اضافه كردن گاز به سیستم این حبابها از بین می‌رود. بعضی از سایت گلاس‌ها مجهز به رطوبت سنج می‌باشد كه رطوبت درون سیستم را با تغییر رنگ دادن نشان می‌دهد. جنس سایت گلاس‌ها اغلب از برنج می‌باشد .

كنترل‌های كمپرسور

تجهیزات دیگری در مدارهای چیلر جهت كنترل فشار رانش و مكش و روغن در نظر می‌گیرند كه مهمترین آنها بشرح زیر می‌باشد.

كنترل فشار روغن

این كنترل جهت ایمنی موتور از لحاظ روغنكاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و چنانچه فشار روغن در حد خطرناكی پایین بیاید. بطور اتوماتیك مدار برق كمپرسور قطع می‌شود. بعضی از كنترل‌های روغن قابل تنظیم و بعضی دیگر فقط برای فشار معینی طراحی گردیده‌اند.

كنترل فشار رانش و مكش كمپرسور

این كنترل جهت قطع كردن برق موتور كمپرسور در فشارهای بالاتر از حد نرمال و فشارهای پایین‌تر از حد نرمال بكار می‌رود. تابلو برق چیلر چنان طراحی می‌شود كه فاز بوبین كنتاكتور از مسیر این كنترل می‌گذرد و با وصل و یا قطع بودن كنترل نامبرده برق بوبین كنتاكتور ور در نتیجه برق چیلر وصل و یا قطع می‌شود.

Rate this post

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

خدمات تعمیرات در سراسر تهران

phon تماس فوری واتس اپ درخواست آنلاین