عیب یابی و تعمیرات جاروبرقی دوو

تعمیرات جاروبرقی دوو

سرویس جاروبرقی دوو بهتر است هر سال و به صورت منظم انجام گردد تا با مشکلاتی اعم از کثیف شدن و گرفتگی فیلترهای داخلی، جمع شدن خاک درون موتور، پارگی و قطع و وصلی سیم برق، خراب شدن کلید روشن و خاموش، خراب شدن کلید درجه تنظیم دور موتور مواجه نشوید، البته اصلا جای نگرانی ندارد هر لوازم برقی بعد از چندین سال ممکن است دچار مشکلاتی شوند که پس از عیب یابی رفع خواهد شد با سرویس سالیانه جاروبرقی دوو شما هرگز دچار خرابی با هزینه های زیاد نخواهد شد و در واقع عمر مفید آن افزایش می یابد.

نمایندگی تعمیرات و خدمات پس از فروش اگر در زمان سرویس جاروبرقی دوو شما تشخیص دهد که نیاز به تعویض قطعه باشد، با دقت مورد بررسی قرار می گیرند و از قطعات اصلی برای تعویض استفاده می شود. تمامی قطعات، سیم کشی و عملکرد موتور مورد آزمایش و عیب یابی قرار می گیرد و ایرادهای موجود رفع می شوند، همچنین در صورت نیاز تعویض فیلتر نیز انجام می شود.

جاروبرقی دوو كه براي جمع آوري زباله و نظافت محيط بكار ميرود با شكل ها و توان هاي مختلف توليد و به بازار مصرف ارائه مي گردد.

ساختمان و اجزاء تشكيل دهنده جاروبرقی دوو

جاروبرقی دوو از نظر ساختمان به دو قسمت اصلی تقسيم مي شود كه عبارتند از :

  • اجزاء الكتريكي
  • اجزاء مكانيكي

اجزاء مكانيكي جاروبرقی دوو

1- فيلتر جاروبرقی دوو

 با روشن شدن موتور جاروبرقی دوو ، هوا به داخل آن مكيده شده و زباله را جمع آوري مي كند. هوايي كه به داخل جاروبرقی دوو مكيده مي شود علاوه بر زباله گرد و غبار را نيز بهمراه خواهد داشت. اگر ذرات غبار از هواي مكيده شده جدا نگردند، هوايي كه از قسمت موتور خارج مي شود به داخل منزل نفوذ نموده و محيط را آلوده مي سازد. براي رسيدن به اين منظور سر راه هواي خروجي از كيسه و قبل از آن كه اين هوا به قسمت موتور جاروبرقی دوو برسد از لايه هاي اسفنجي استفاده مي شود . اسفنج فشرده در واقع نقش فيلتر يا پاك كننده هواي خروجي را بر عهده دارد.

 

حتما بخوانید : هزینه تعمیرات جاروبرقی 

نمودن اگر فيلتر بيش از حد كثيف شود ، هوا به سختي از آن عبور مي كند از اينرو لازمست در فواصل زماني معين نسبت به شستشوي فیلتر جاروبرقی دوو اقدام نماييد. در واقع مي توان گفت از جمله عواملي كه منجر به كاهش مكش جاروبرقی دوو مي شوند يكي كثيف بودن فيلتر می باشد.

هر گاه مسير مكشي جاروبرقی دوو گرفته شده باشد و موتور نتواند آزادانه هوا را به داخل جاروبرقی دوو بکشد، جريان دريافتي آن افزايش يافته و به موتور آسيب خواهد رسيد. در اكثر جاروبرقی دوو از يك نمايشگر وضعيت مكش استفاده مي شود . همزمان با محدود شدن مسير مكش ، موتور هواي درون محفظه را مي مكد در اين هنگام هواي داخل لوله نمايشگر مكيده شده،و سوپاپ را به طرف عقب خواهد كشيد. قسمتي از سوپاپ را با رنگ زرد به عنوان خطر مشخص ساخته اند و هر گاه اين قسمت از سوپاپ در مقابل شيشه نمايانگر قرار بگيرد، وضعيت موتور جاروبرقی دوو در حالت دشواري خواهد بود. ممكن است مسدود شدن مسير مكش از پر شدن كيسه زباله و يا وجود يك شي خارجي در لوله مكش مانند پلاستيك يا پارچه باشد. قبل از يافتن مورد و بر طرف نمودن اين عيب مجاز به روشن مجدد جاروبرقی دوو نيستيم .

عیب یابی و تعمیرات جاروبرقی دوو

2- سيم جمع كن جاروبرقی دوو

 سيم جمع كن را مي توان عضو مشترك قطعات الكتريكي و مكانيكي جاروبرقی دوو محسوب کرد. قسمت الكتريكي جاروبرقی دوو عبارت است از كابل برق و دو شاخه و پلاتين هاي اتصال برق به حلقه هاي مسي و شاخك هاي انتقال برق به داخل جاروبرقی دوو .

استفاده از سيم جمع كن ، علاوه بر آنكه كابل برق دستگاه را در هنگام خاموشي ، از نظر پنهان میکند و خطر آسيب رسيدن به آن را كاهش مي دهد، در هنگام كار نيز جابجايي جاروبرقی دوو راحت تر خواهد بود. اساس كار به اين ترتيب است كه انتهاي سيم رابط جاروبرقی دوو در داخل سيم جمع كن به كنتاكت هايي بسته مي شود كه اين كنتاكت ها به ريل هاي دوار متصل است.

 اين ريل ها در واقع بر روي چرخ قرقره سيم جمع كن تعبيه شده و با كشيدن كابل به بيرون از جارو،همراه چرخ به گردش در مي آيند. براي آنكه اتباط برق موتور با شبكه در اين زمان قطع نشود شاخك هاي ثابت كه به ريل پايين و ديگري به ريل بالا متصلند در تمام لحظات ارتباط را حفظ نموده و از آنجا كه حالت فنري دارند به ريل ها و در واقع سيم جمع كن اجازه چرخش مي دهند و از سوي ديگر فاز و نول را در يافت نموده و به داخل جاروبرقی دوو و موتور مي رسانند.

مشاهده  هزینه تعمیرات هود آشپزخانه

3- بدنه دستگاه جاروبرقی دوو

 شكل ظاهري قطعات مكانيكي جاروبرقی دوو بر عكس قسمت الكتريكي از تنوع بسيار زيادي برخور دار است. به طوري كه هر سازنده بر حسب طراحي خاص خود ،ساختمان خارجي دستگاه را مي سازد.در ضمن هدف سازندگان اين نوع وسيله اين است كه تا حد امكان توليدشان از نظر ظاهري با محصولات كارخانه هاي مشابه متفاوت باشد ،در نتيجه نمي توان يك استاندارد واحد براي قسمت مكانيكي اين وسيله اتخاذ كرده و به عنوان مسئله تعمير و نگهداري مطرح ساخت. بنابراين يك نمونه را انتخاب كرده و به عنوان الگو مورد بر رسي قرار مي دهيم. بدنه جاروبرقی دوو معمولا از دو قسمت اساسي تشكيل مي شود :

يك قسمت در برگيرنده موتور جاروبرقی دوو ،كليد،سيم جمع كن، لامپ خبر و احتمالا مدار الكتريكي كنترل دور موتور جاروبرقی دوو و قسمت ديگر جايگاه قرار گيري كيسه زباله میباشد. اين دو قسمت جاروبرقی دوو توسط يك قفل و ضامن باز كننده از يكديگر جدا مي گردد، و مابين دو قسمت از فيلتر هاي مخصوص استفاده مي شود تا هواي مكيده شده توسط جارو قبل از ورود به محفظه موتور از وجود ذرات غبار پاك گردد.

اجزاء الكتريكي جاروبرقی دوو

1- موتور جاروبرقی دوو

 مهمترين قسمت الكتريكی جاروبرقی دوو را موتور آن تشكيل مي دهد كه از نوع يونيورسال است.

2- مدار های الكتريكی و الكترونيكی در جاروبرقی دوو

 ساده ترين نوع مدار الكتريكي جاروبرقی دوو كليد روشن و خاموش و همچنين لامپ مي باشد. كليد جاروبرقی دوو از نوع فشاري بوده و سر راه فاز يا نول اصلي مدار قرار مي گيرند. لامپ خبر در اكثر جارو ها با اتصال كابل جاروبرقی به پريز برق روشن شده و بيانگر آمادگي دستگاه جهت آغاز به كار است. در بعضي از جارو هاي برقي،علاوه بر كليد اصلي تعبيه شده بر روي بدنه ، كليد ديگري نيز بر روي لوله مكنده وجود دارد كه عمل روشن و خاموش نمودن دستگاه را از همان نقطه ميسر مي سازد .

 جاروبرقی دوو مذكور در واقع مجهز به ترانس ايزوله هستند. ترانس ايزوله يك رله مغناطيسي است كه از سيم پيچ با اهم بالا به منظور ايجاد ميدان مغناطيسي جهت جذب اهرم كليد استفاده نموده و علاوه بر اهرم از هسته فلزي و كليد متصل به اهرم تشكيل شده است. با وصل كليد روي دسته جاروبرقی دوو ، مدار رله بسته شده واز آن جريان مي گذرد. عبور جريان در رله ميدان مغناطيسي لازم جهت جذب اهرم را فراهم مي آورد. كليدترانس ايزوله، تيغه هاي قوي جهت عبور فاز اصلي مدار را داراست از اينرو با بسته شدن كليد، فاز به موتور رسيده واز آنجا كه نول قبلا” به موتور جاروبرقی دوو داده شده بود شروع به كار مي كند. هر گاه كليد روي لوله مكنده بحالت قطع در آيد، مغناطيس رله قطع شده و فشار يك فنر، كليد رله را بحالت باز در خواهد آورد و موتور جاروبرقی دوو خاموش مي شود. استفاده از ترانس ايزوله دو مزیت دارد.

اولا”پايين بودن ولتاژ كليد رله اين امكان را بوجود مي آورد كه از سيم هاي نازك تري براي ايجاد ارتباط مابين كليد و رله استفاده شود. اگر ولتاژ تا به اين حد پايين نبود ، اجبارا” قطر سيم رابط افزايش مي يافت و عبور سيم رابط با قطر بالا از جداره هاي لوله خرطومي جارو، از انعطاف آن مي كاست ودر آن حالت كار با لوله مكنده قدري مشكل مي شد.

به غیر از مزیت فوق وجود كليد بر روي لوله مكنده كار با جاروبرقی دوو را آسانتر مي سازد زيرا براي قطع و راه اندازي جارو وقت كمتري در حال كار صرف خواهد شد

در بعضي از جارو ها مانند الكترولوكس از كليد هاي فشاري مخصوص (ميكروسوئيچ ) استفاده شده كه اگر قطعات بدنه و يا بدنه مخصوص موتور يا بدنه مربوط به جمع آوري زباله درست بسته نشوند، اين كليد ها در حالت باز بوده و مدار داخلي قطع است.

در بعضي مدل هاي ديگر سر راه موتور از فيوز حرارتي مخصوص استفاده شده كه با پر شدن كيسه زباله جاروبرقی و به تبع آن افزايش جريان موتور ، اين قطعه تحريك شده و موتور را خاموش مي كند. اگر زباله ها خالي نشوند،چند لحظه بعد از روشن شدن موتور ، خاموش شدن خودكار آن تكرار مي گردد.

مشاهده  5 نکته مهم قبل از خرید سولاردام

همچنين در بعضي از جارو ها يك مدار الكترونيكي تنظيم كننده دستي ولتاژ كار موتور نيز در نظر گرفته شده كه بتوسط گردش ولوم اين مدار مي توان موتور را در توان هاي مختلف بكار گرفت. عمل كنترل دور موتور در انواع ديگر بتوسط خروجي هاي متفاوت بالشتك ها انجام مي گيرد.

ثانیا از آنجا كه اهم سيم پيچ رله بالاست، ولتاژ موجود روي كليد تعبيه شده در لوله مكنده بسيار پايين است واحتمال برق گرفتگي در حال كار با جارو شديدا كاهش مي يابد.

عيب يابی و تعميرات جاروبرقی دوو

1-جاروبرقی دوو روشن نمي شود.

مدار سري موتور قطع است. همانگونه كه در مبحث موتور هاي يونيورسال آورده شده مدار اين موتورها كاملا سري است. اگر ارتباط يكي از اجزاء با سائرين قطع شود موتور روشن نخواهد شد. مثلا اگر به سبب خرابي يكي از فنر ها ، زغال مربوطه به كلكتور نچسبد مدار سري موتور قطع است . اگر موتور را مستقلا به برق زده ايد و روشن نشده ، آن را از برق جدا نموده و بوسيله اهم متر ارتباط يك يك اجزاء را به سایرين مورد بررسي قرار دهيد و اگر در ارتباط كلي آن ها قطع شدگي ديده شود ، مورد معيوب را رفع نماييد تا جاروبرقی دوو روشن شود.

 موتور جاروبرقی دوو كاملا سوخته است. اگر موتور كاملا سوخته باشد در حالت اتصال مستقيم برق به آن روشن نخواهد شد زيرا بسياري از پيچك هاي آرميچر و همچنين پيچك هاي قطب ها كاملا سوخته اند. سوختن كامل موتور معمولا پس از مرحله نيم سوز شدن است. معمولا موتور ها در حالت نيم سوز مدتي به كار ادامه مي دهند تا اينكه پيچك هاي بيشتري آسيب خواهند ديد و ارتباط سري اجزاء موتور كاملا قطع مي شود.

 عيب از سيم جمع كن است. در اكثر موارد اينگونه ديده مي شود كه برق وارد سيم جمع كن شده ولي به سبب عدم اتصال شاخك هاي سيم جمع كن به حلقه هاي گردان قرقره ، فاز يا نول و گاها” هر دو وارد دستگاه نمي شوند ودر نتيجه جاروبرقی دوو روشن نخواهد شد . جهت رفع عيب این مشکل كافي است شاخك ها را كمي به حالت عمود نزديك نموده ، سپس قرقره را بر روي آن ها قرار دهيم .در نتيجه اين عمل حلقه هاي گردان برشاخك ها فشار وارد نموده و آن ها را به طرف پايين مي راند. حالت فنري شاخك ها، ارتباط بين آن ها و حلقه هاي گردان را من بعد ايجاد خواهد نمود.

كليد قطع و وصل خراب است، جاروبرقی دوو را از برق جدا نموده و به وسيله اهم متر كليد را تست نماييد . اگر كليد روشن باشد عقربه عدد صفر و در حالت خاموش كليد عقربه بي نهايت را نشان خواهد داد . در غير اين صورت كليد را تعويض نماييد.

پريز برق ندارد. جهت رويت برق پريز ، بهترين روش استفاده از ولتمتر آومتر است . رنج را بر روي 250 ولت قرار داده و برق پريز را اندازه گيري نماييد . اگر مشكل از پريز است آن را رفع نماييد .

 دوشاخه جاروبرقی دوو و يا سيم رابط معيوب شده ، بدنه جارو را باز نموده و بوسيله ولتمتر رسيدن برق را به سيم جمع كن مشاهده نماييد. براي اين آزمايش مي بايست دوشاخه را وارد پريز نموده و چون دستگاه داراي برق است بسيار دقت نماييد . البته مي توانيد همانگونه كه در مباحث قبل گفته شده اين آزمايش را بدون اتصال دستگاه به برق نيز انجام دهيد. براي اين كار ، كافي است ورودي هاي سيم رابط به سيم جمع كن را بيكديگر اتصال داده و اهم متر را در حالي كه رنج بر روي R*1 قرار دارد به دوشاخه متصل نماييد. اگر دوشاخه سيم رابط سالم باشند ، عقربه منحرف شده و عدد صفر را نشان مي دهد . در اين آزمايش اگر مشكل از سيم رابط يا دوشاخه باشد ، ابتدا دوشاخه را بر رسي نماييد و سپس نسبت به تعويض سيم رابط اقدام كنيد.

عیب یابی جاروبرقی دوو

رله سوخته است. در جارو هايي كه مجهز به رله هستند تا مدار رله بسته نشود و كليد قدرت آن متصل نشود ، جارو روشن نمي شود براي تست رله بهترين روش آنست كه سيم هاي متصل شده به كليد روي دسته جارو را ابتدا به وسيله اهم متر چك نماييد. سپس كليد روي دسته و در صورت سالم بودن آن ها خود رله را عملا” آز مايش مي كنيم جارو را به برق متصل نموده و با يك پيچ گوشتي دسته عايق كليد قدرت رله را بنديد. اگر جارو روشن نشد،عيب از رله نيست، اما اگر جارو روشن شد سيم هاي رابط رله و يا ساختمان داخلي اش آسيب ديده است.

مشاهده  تعمیرات جاروبرقی در منزل

2-موتور جاروبرقی دوو روشن مي شود اما قدرت چنداني ندارد .

 خرابي ياطاقان ها، آرميچر بكمك ياطاقان ها قادر خواهد بود كه براحتي بچرخد و اگر بلبرينگ ها يا بوش ها خراب شوند آرميچر در حال چرخش دچار مشكل مي شود. مي توان با رويت سايش هسته فلزي آرميچر كه در نتيجه در گيري آرميچر و كفشك هاي قطب است به شكل ياطاقان ها پي برد و بلافاصله نسبت به عيب اقدام نمود.

كلكتور كثيف است. جهت تميز نمودن كلكتور بهترين روش استفاده از تينر هاي فرار قوي و يا بنزين است. توصيه مي گردد براي تميز كردن كلكتور از سمباده استفاده نكنيد زيرا ممكن است ذرات مسي ساييده شده مابين شيار تيغه ها قرار گرفته و سبب اتصال آن ها به يكديگر شود كه در نتيجه آرميچر خواهد سوخت. به هنگام شستشوي آرميچر با مسواك و مواد فرار ، آرميچر را به گونه اي در دست بگيريد كه كلكتور بر روي زمين قرار گرفته و محور آرميچر به طرف بالا باشد. چون ريختن مواد پاك كننده روي سيم پيچ ها به آن ها آسيب مي رساند به همين سبب مي بايست سيم پيچ ها نسبت به كلكتور در سطح بالاتري قرار داشته باشند.

زغال خراب است. اكثرا” پس از تعويض زغال قدرت موتور كاهش مي يابد و علت آن است كه قبل از جاگذاري زغال جديد، سطحي از زغال كه مي بايست در تماس با كلكتور باشد به حالت حلال در نيامده و چون به هنگام سايش شكل حلال بخود گرفته سبب كثيف شدن كلكتور شده . بنابر اين قبل از جازدن زغال جديد اجبارا” مي بايست حالت حلال را در سطح تماس زغال ها با كلكتور ايجاد نمود. و اگر اشتباها” در جهت خلاف بگردش در آمده ، كلكتور سطح زغال را از بين مي برد و در گردش مجدد حتي در جهت درست از آنجايي كه نياز است حالت حلالي زغال اصلاح شود،مدتي طول خواهد كشيد تا جرقه هاي بين زغال و كلكتور از بين رفته و موتور بقدرت نامي خود دست يابد.

نيم سوز بودن موتور، يك موتور نيم سوز قدرت زيادي نداشته و بلافاصله داغ مي كند.تشخيص سوختگي و يا عيب در آرميچر و بالشتك ها در قسمت هاي موتور هاي يونيورسال كاملا” آورده شده است. موتور نيم سوز شده را مي توان بدون باز نمودن جارو با اندازه گيري جريان مصرفي دستگاه تشخيص داد. جريان مصرفي يك موتور نيم سوز شده معمولا” يا چندين برابر جريان نامي دستگاه است و يا جريان مصرفي بسيار ناچيزی می كشد.

 3-مكش جارو ضعيف است.

 كيسه زباله پر شده است، كيسه را تخليه نموده و اگر از نوع پارچه اي است در فواصل زماني معين آن را بشوييد تا ذرات غبار از منفذ هاي پارچه خارج گردند.

 مشكل از ضعيف بودن موتور است كه در عيب ، عوامل موثر در كاهش قدرت موتور بر رسی شد .

لوله هاي رابط مسدود و يا سوراخ شده. لوله هاي رابط مكش را از حيث ايجاد سوراخ در آن ها بر رسي نماييد و اگر شيئي مانند پارچه و يا پلاستيك در آن ها گير نموده، نسبت به خارج نمودنش اقدام نماييد.در بر رسي لوله هاي مكنده هميشه به تميز نمودن برس اصلي جارو توجه زيادي را معطوف داريد.

تعمیرات جاروبرقی دوو

 فيلتر بيش از حد كثيف است، در مبحث اجزاء مكانيكي جارو به نقش و اهميت فيلتر اشاره شد از اينرو لازمست مرتبا نسبت به تميزنمودن فيلتر اقدام نماييد.

4-از جارو به هنگام كار صدای زيادی بگوش مي رسد.

 نگهدارنده هاي لاستيكي خراب شده اند. در ماشين هايي چون جاروبرقی دوو كه معمولا سرعت زياد موتور لرزشي شديدي را در بدنه ايجاد مي نمايد بين قطعات مختلف از رابط ها يا نگهدارنده هاي لاستيكي استفاده مي كنند.خرابي اين لاستيك ها سبب مي شود جارو در هنگام كار صداي زيادي را ايجاد نمايد. در صورت مشاهده اين عيب لاستيك هاي معيوب را تعويض نماييد.

بلبرينگ ها يا بوش ها معيوب شده اند، خرابي بلبرينگ و بوش سبب مي شود آرميچر با كفشك هاي قطب هسته در گير شود از اينرو صداي خشني در كاركرد موتور بگوش مي رسد . آن ها را بازديد كنيد و ياطاقان معيوب را تعويض نماييد.

خرابي پروانه، جارو را باز نموده و پروانه يا پروانه ها (بعضي از جاروها داراي دو پروانه هستند مانند جاروي الكترولوگس ) را بازديد كنيد ودر صورت خرابي نسبت به تعويض پروانه معيوب اقدام نماييد.

4.5/5 - (101 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات تعمیرات در سراسر تهران

phon تماس فوری واتس اپ درخواست آنلاین